Till umu.se

Aktiva kalendarier - övergripande

För att underlätta utbytet kalenderägare emellan listar vi här de kalendarier som är igång.

OBS! att listan visar "uppsatta" kalendarier, och länken som regel går till det publika svenska kalendariet; många enheter har även kalendarier på engelska, för anställda m.m.

Centrala / övergripande kalendarier

Kalendarium Utsökningar Kalenderägare
Umeå universitets centrala kalendarium Maria Hammarström, David Meyers, Michael Nordvall
Kommande disputationer från alla kalendarier automatisk utsökning
Högre seminarier (för doktorander) från alla kalendarier automatisk utsökning
student.umu.se från det centrala kalendariet automatisk utsökning / Annica Höglund, Annika Bindler, Marlene Bickham
Alumnkalendarium Jonas Lidström, Jessica Bergström Grahn
Aula Nordica Frida Fjellström
Innovationskontor Norr Malin Vikström
Int. Staff Support – Introduction Program Annelie Ström, Åsa Lundvall
Karriärcentrum Malin Vikström
Sliperiet Linnéa Dimitriou, Jenny Bucht
Studenthälsan Annica Höglund, Claus Jochheim, Jeanette Lundberg, Anita Karlsson
Studieverkstaden Jenny Signarsson, Marlene Ekblom Bickham, Annica Bindler, Birgitta Jacobson, Erika Lindborg, Annica Höglund, Erik Vesterberg
Studievägledning Annica Höglund, Thomas Wahlström, Maria Söderholm
Umeå universitetsbibliotek visningsyta f.v.b till andra kalendarier Göran Larsson, Malin NilssonSusanne Sjöberg, Magnus Olsson
Utbildningsstöd Kurser för anställda Annica Höglund, Mikael Lindgren, Åsa Hammarberg, Anita Engkvist, Maria Rudberg, Jeanette Lundberg, Maria Söderholm
Webbpublicering Kurser m.m. Michael Nordvall, Maria Hammarström

Fakulteter, högskolor, arbetsenheter, centrumbildningar, orter

Kalendarium Kalenderägare
Arcum Gabriella Nordin
Arkitekthögskolan Erik Persson
Bildmuseet Helena VejbrinkJonas Holmberg, Martina Wolgast, Mattias Andersson, Pierre Persson, Polly Yassin
Biobanksforskning Lena Jakobsson
Campus Skellefteå Simon Markusson
Campus Övik Anette Eikelboom
Centrum för handikappvetenskap Maria Bek
Centrum för skolledarutveckling Linn Antonsson
Cerum Henrik Norin
Cesam Åsa ÖssboIsabelle Brännlund, Maria Wisselgren, Moa Sandström
Demografiska databasen Kaisu Lempeä-Koskenniemi, Lena Holmberg, Maria Wisselgren
Designhögskolan vakant?
Handelshögskolan David Skog, Susanne Schmidt
Humanistisk fakultet Per Melander
Humlab vakant?
Idrottshögskolan Anna-Karin Eriksson
Juridiskt forum Elin Andersson
KBC Eva-Maria Diehl
Konsthögskolan Robert Djärv
Lärarhögskolan Marie Oskarsson
Medicinsk fakultet Anna Lundberg, Daniel Harju, Lena Åminne, Gunilla Mårald
Polisutbildningen Eva-Marie Hilli Sandberg
Restauranghögskolan Marie Friman
Samhällsvetenskaplig fakultet Eva StoianovSara Franke Wikberg
Teknisk-naturvetenskaplig fakultet Ingrid Söderbergh, Eric Ågren
UCGS Maja Bonta
UFM Magnus Österholm, Tomas Bergqvist, Ewa Bergqvist
UMF Andrea Gillgren
UPL Lina Holm

Institutioner, enheter, forskargrupper

Kalendarium Kalenderägare
Bio4Energy Anna Strom
Culture and Cities Katrin Holmqvist-Sten, Henrik Norin, Richard Ström
Ekologi, miljö och geovetenskap Elisabet Carlborg, Ingrid Forsmark, Louise Dahlberg
Ekonomienheten Peter Nordin, Kristina Strindlund
ER (tidigare ENS) Malin Vikström
Estetiska ämnen Emil Lindqvist
Folkhälsa och klinisk medicin Ester Roos Engstrand, Lena Mustonen, Kerstin Rosenqvist
Fysik Lena Burström, Magnus Andersson, Hans Forsman, Camilla Jonsson
Fysiologisk botanik Jan Karlsson, Eva-Maria Diehl
Geografi och ekonomisk historia Fredrik Gärling
Historia med utbildningvetenskaplig inriktning Henrik Åström Elmersjö
Icelab Ludvig LizanaMartin Rosvall, Petter Holme, Åke Brännström
Idé- och samhällsstudier Fredrik Lindborg, Sandra Olsson, Ulla-Stina From
Integrativ medicinsk biologi (IMB) Anita Dreyer-Perkiömäki
Juridik Monica Sörman, Sofia Strömgren, Vanessa Vincentie, Katarina Lundqvist
Kemi Lars Backman
Klinisk mikrobiologi Anders Fredlander, Kristina Lejon, Margareta Lindblom
Klinisk vetenskap Johanna Lidström
Kostvetenskap Maria Bylund, Marie Friman
Kultur- och medievetenskaper Elin LeyonbergAlf Arvidsson, Kerstin Engström, Peter Lexelius, Ulla Westermark
Matematik Mats Johansson, Per Arnqvist
Medicinsk kemi och biofysik Clas Wikstrom, Anna Sjöstrom
Molekylärbiologi Patrik HolmkvistPhilge Philip
Naturvetenskapernas och matematikens didaktik Lars Knutsson
Odontologi Lillemor Hägglund
Omvårdnad Majken Hjalmarsson, Malin AnderssonMalin Degerman, Gunnel Eriksson
Pedagogik Anna Frohm, Ulrika Sahlén
Planeringsenheten (internt) Robert Axebro
Psykologi Ulrika Sahlén
RiseB David Skog
Samhällsmedicin och rehabilitering Britt-Marie EliassonSara Lundell
Simsam Lena Mustonen
Socialt arbete Andre Tettiing, Ellinor GustafssonWilliam Vestman-Malmi
Sociologi Ulrika Sahlén
Språkstudier Magnus Nordström, Per Ambrosiani, Janet Enever, Lena Granstedt, Kirk Sullivan, Daniel Andersson
Statsvetenskap Christina Boström
The Economic Policy network (TEPN)

Gauthier Lanot

Tillämpad fysik och elektronik (TFE) Catharina Åhgren, Per Kvarnbrink, Robert Sjöblom
Tillämpad utbildningsvetenskap (TUV) Andreas Olsson, Camilla Hällgren
UGPS Jonas Liliequist, Virginia Langum
Universitetsservice Frida Fjellström
UMIT Martin Servin
USSTE Finn Arne Jørgensen


Sidansvarig: Anna Svanbeck

Utskriftsversion